Tel: 0312 386 38 88           E-mail:info@asfed.org.tr

ASFED, KOSGEB ile asansör sektörünü ele aldı

 Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), KOSGEB ile birlikte “AB Uyum Çalışmaları Çerçevesinde Asansör Mevzuatı ve Asansör Sektörüne Genel Bakış” isimli bir eğitim semineri düzenledi. Seminer, 27 Kasım 2014 tarihinde KOSGEB OSTİM HMM Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 ASFED, KOSGEB ile işbirliği yaparak “AB Uyum Çalışmaları Çerçevesinde Asansör Mevzuatı ve Asansör Sektörüne Genel Bakış” konu başlığı altında bir eğitim semineri düzenledi. KOSGEB OSTİM HMM Konferans Salonu’nda 27 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen seminere, Ankaralı sektör temsilcileri katılım sağladılar.

 Seminer; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Asansör ve Teleferik Şubesi’nden İlyas Menderes Büyüklü’nün “Asansör Mevzuatı Yeni Gelişmeler, AB Uyum Çalışmaları ve Türkiye’deki Uygulamalar” konulu semineri ile başladı. Büyüklü’nün ardından MMO Ankara Şube Yöneticisi Cemal Gedikoğlu, “Asansör Kontrolleri” konu başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumların ardından ASFED Başkanı Yusuf Atik, “Türkiye’de Asansör Sektörünün Sorunları” konulu bir konuşma yaptı. Atik asansör sektörünün geçmişten günümüze Türkiye’de ki gelişim süre- cine değinerek, şunları söyledi; “Asansör sektörü Türkiye’de çok hızlı ilerledi. Geçmişte bizim yabancı ustalarımız vardı ve sektör tamamen yurtdışına bağımlıydı. Şimdilerde artık ülkemizde asansörün her parçasını üretebilecek bir konuma geldik. Çok hızlı ilerledik ama ilerlerken de mesleğimizi bir standarda oturtamadık. Türkiye’de şu anda olması gerekenin çok üstünde fi rma sayısı var. Bugün isteyen herkes asansör fi rması açabiliyor. Üretim sürecinde önemli yol kat etmemize karşın bakım ve montaj ayağında çoğalan fi rma sayısının önüne geçemedik ve merdiven altı fi rmaların artmasıyla haksız rekabet ile karşı karşıya kaldık. Asansörler işlevleri açısından günlük hayatımızda çok önemli. Asansörlere canımızı ve malımızı emanet ediyoruz. Bu denli önemli bir sektöre her canı isteyenin katılamaması gerekiyor. Sonuçta burada yaşanan hatalar insanların canlarına veya mallarına mal oluyor. Bu nedenle öncelikli hedefi mizin mesleğimizi bir standarda kavuşturarak, nitelikli ve ehliyetli kimseler tarafından yürütülebilir bir meslek haline gelmesini sağlamak olmalıdır.

 Bizde en büyük rekabet fi yat odaklı oluyor. Gelişmiş ülkelerin hiçbir tanesinde fi yat odaklı rekabet olmuyor. Rekabet kaliteli ürün üzerinden yapılıyor. Sadece üretim sürecinde de değil, montaj, bakım ve denetim sürecinde de aynı sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu alışkanlığımızdan biran evvel kurtulmamız gerekiyor. Bizim biran önce birleşmemiz ve büyük sermayeli yapılar kurarak markalaşma yolunda sağlam adımlar atmamız gerekiyor. Aksi takdirde sektörümüzün geleceğini pek parlak görmüyoruz. Çok uluslu fi rmaların varlığı ve böl-parçala-yok et politikaları bizleri her geçen gün tehdit etmeye devam ediyor. bu nedenle ben sektörümüzü birleşmeye ve kümelenmeye davet ediyorum.”

Adres

Abdülkadir Geylani Cad. 1240 Sk. Fatih İş Hanı No:2/1 Ostim / ANKARA

Tel: 0312 386 38 88

Fax: 0312 386 34 44

E-mail: info@asfed.org.tr